Chodíte bez starostí do práce, odvádíte dobrou práci, nemáte žádné potyčky ani s kolegy ani s vedoucím, prostě vše jde jako po másle, aspoň tak vám to připadá, a stejně vám jednoho dne od zaměstnavatele přistane výpověď. Pokud jste přesvědčeni, že jde o neoprávněnou výpověď, vymáhejte své právo. Minimálně máte nárok na odstupné.
Zaměstnavatel nejedná fér
Máte v zaměstnání dlouhodobé problémy s nějakým kolegou, vedoucí je na vás zasedlý a ukládá vám nepřiměřeně hodně práce anebo prostě je tam toxické prostředí? To vše se dá řešit. Někdy se však vybere řešení nejsnadnější, avšak nesprávné. Občas se rozpory mezi kolegy na pracovišti snaží vedoucí řešit odchodem jednoho z nich. Nabízí pak k podepsání výpověď anebo se snaží domluvit na odchodu pomocí dohody. Jenže vám se nechce odcházet z dobrého místa, kde dostáváte dobrý plat. Jak zasáhnout, máte nějaké možnosti, abyste se nemuseli poohlížet po jiné práci?
Samozřejmě že váš chlebodárce má právo vás propustit, a to buď:
Musí u toho splnit ale určitá docela přísná pravidla. Rozhodně vás nesmí propustit z důvodu nesympatie či jiným nepodstatným problémům.
Jak postupovat
Pokud se vám něco takového stane, musíte jednat rychle. V prvé řadě je nutné nejlépe písemně upozornit zaměstnavatele, že stále trváte na svém pracovním místě a na trvání pracovního poměru. Pokud byste tak neučinili, mohli byste u následného soudu či vymáhání vypadat jako osoba, která s výpovědí souhlasila. Musíte tak učinit před koncem výpovědní lhůty. Poté na to nebude brán zřetel.
Jednoznačně musíte zaměstnavateli dát najevo a umět to doložit, že o práci stojíte. Jedině tak pracovní vztah neskončí, ale stále bude přetrvávat.
Dále máte nárok na náhradu mzdy. A to ode dne, kdy jste dostali výpověď až do doby, kdy budete znovu zaměstnáni. Někdy trvá i několik měsíců, než získáte své místo zpátky. A ušlý zisk vám zaměstnavatel musí proplatit. Takže pro příklad si uveďme osobu, jejíž měsíční výdělek je 20 000 Kč. Pokud by nemohla pracovat celý rok, může žádat 240 000 Kč. Soud však může tuto částku ponížit.
Zaměstnavatel trvá na výpovědi, jak se dále bránit
Pokud i přes veškerou písemnou i ústní snahu zaměstnavatel trvá na výpovědi, jakkoliv se vám zdá neoprávněná, musíte dále jednat. A to obrátit se na právníky a dát vše k soudu. Nesmíte však nic podepsat. Pokud byste podepsali dohodu, i kdyby to bylo pod nátlakem, budete mít později velký problém dokázat, jak to skutečně bylo.
Žádost k soudu o prošetření výpovědi je určená na dva měsíce po uplynutí výpovědní doby. Soud pak vše prošetří a vydá rozhodnutí.
Výpověď dohodou
Někdy může zaměstnavatel tlačit na podpis odstoupení od pracovní smlouvy pomocí dohody. Ta zavazuje, že se na všem dohodly obě strany. Řešením je někdy k dohodě požadovat i odstupné, protože na úřadu práce v takovém případě dostanete podporu jen 45 % vašeho průměrného čistého výdělku. Zaměstnavatelé se však odstupnému rádi vyhýbají a neuznávají jej.
Výpověď ze strany zaměstnavatele
Pokud dostanete výpověď třeba pro nadbytečnost, kvůli pracovnímu úrazu máte nárok na 60 % průměrného výdělku vaší čisté mzdy. A to je velký rozdíl v podpoře, pokud nemáte další zdroj příjmu. Navíc vám náleží odstupné.
Okamžité zrušení
I to se občas odehrává, aby však tato výpověď mohla být uskutečněna, musí zaměstnanec provést hrubé porušení pracovních podmínek.
Kdo rozhodně nesmí dostat výpověď
Špatný zaměstnavatel se občas snaží zbavit nepohodlných osob jako jsou osoby na dlouhodobé nemocenské dovolené, či těhotné, u kterých se předpokládá, že se několik let do práce nevrátí. Tito lidi však výpověď dostat nemohou. To nařizuje občanský zákoník. Pokud jste tedy oznámili svému vedoucímu graviditu a za týden se s vámi chtějí domluvit na odchodu, určitě si to nenechte líbit. Tady se skutečně bez jakýchkoliv pochybností jedná o neoprávněnou výpověď.
Jobsi.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.