Nejen v létě se naše myšlenky často honí hlavně kolem volna a přemítání nad tím, kde a jak si naplánovat tu nejlepší dovolenou. Co ale když jste teprve před pár dny nastoupili do nové práce? Pravděpodobně byste řekli, že kvůli tomu máte s letošní dovolenou utrum. Ale nemusí to tak být. Na následujících řádcích si můžete přečíst pár rad k tomu, jak řešit dovolenou v nové práci.
Po jaké době je v pořádku si vzít dovolenou
Staré nepsané pravidlo tvrdí, že pokud je to možné, neměl by si člověk brát den volna první tři měsíce v nové práci. Dá se to brát jako zkušební doba, v rámci které se snažíte svému zaměstnavateli dokázat, jak jste schopní. A přiznejme si, že to se dokazuje těžko někde v plavkách na pláži. Po odpracování tří měsíců už si jistě nárok na kratší dovolenou zasloužíte. V takovém případě bývá akceptovatelné si zažádat o den volna za každý měsíc, který na dané pozici pracujete. Samozřejmě, že záleží vždy na konkrétní firmě a na tom, na kolik dovolené máte nárok celkově. Pokud jste například začali pracovat v květnu a v rámci května, června a července jste byli všechny pracovní dny v práci, je naprosto ospravedlnitelné si vzít v srpnu dva až tři dny dovolené.
Co když ještě nevíte, co a jak
Možná už máte nějakou dobu odpracovanou, a přesto máte pocit, že si ještě tak úplně nejste jistí, jak to na vaší pracovní pozici chodí. V takovém případě pravděpodobně ještě nenastala ta správná doba na to, si vzít delší volno. Jako nový zaměstnanec rozhodně nechcete mít dovolenou v nejvytíženější části roku, nebo zjistit, že se vám dovolená kryje s důležitým jednáním, na kterém opravdu musíte být. Zkuste si proto od svých kolegů zjistit, která část roku je v práci nejnáročnější. Nebo prostě běžte za svým nadřízeným s dotazem, že byste si rádi v daném měsíci naplánovali dovolenou a zeptejte se ho, které dny by podle něj byly nejvhodnější. Rovnou tak budete mít jistotu, že je vaše dovolená posvěcená, a ještě svým nadřízeným ukážete, že svou práci myslíte vážně.
Zákonný nárok na dovolenou
Ze zákona uvedeno, že na dovolenou má zaměstnanec nárok za předpokladu, že odpracoval pro svého zaměstnavatele alespoň 60 dnů v daném kalendářním roce, a to v rámci nepřetržitého pracovního poměru. Splněním této podmínky vzniká zaměstnanci nárok na dovolenou v rozsahu minimálně 4 týdnů za kalendářní rok. Při odpracování menší části roku se pak tento rozsah dovolené poměrově přepočítává s ohledem na to, na jak velkou část roku má zaměstnanec podepsaný pracovní poměr.
Nebojte se si o volno říct
I když má na dovolenou člověk nárok, někdy mu může být nepříjemné se o ni jít přihlásit. Zvlášť, když není zvyklý mít ostré lokty a prosazovat svá práva. Abyste zajistili co nejhladší průběh konverzace se svým nadřízeným, ujistěte se, že téma dovolené nadnesete ve správný čas. Zkuste to například poté, co vás šéf ocenil za dobře odvedenou práci. Nebo v pátek odpoledne, kdy je velká šance, že bude mít váš nadřízený více času a prostoru na to si s vámi promluvit. Raději se zeptejte, zda si na konkrétní dny můžete vzít volno, než že byste to svému nadřízenému přednesli jako hotovou věc. Je velká šance, že vám dovolenou v daný termín povolí a vyjde vám vstříc. Kdybyste mu to ale jen natvrdo oznámili, mohlo by to mezi vámi zbytečně vyvolat horší vztahy.
Až budete mít termín dovolené od svého nadřízeného posvěcený, někam si ho zapište, abyste na něj nezapomněli. Týden až dva předtím se svému nadřízenému připomeňte, od kdy do kdy si berete dovolenou, a které dny tedy má počítat s vaší neúčastí v kanceláři. Můžete se ho při této příležitosti také zeptat, jestli od vás potřebuje před vaším odjezdem něco dodělat, případně, jestli se od vás něco očekává, až budete pryč.
Navštivte také naše informační a poradenské stránky:
www.dameinzerat.cz | www.prace-tip.cz | www.dobra-prace-inzerce.cz | www.volna-mista-inzerce.cz | www.nesolidnizamestnavatel.cz | www.nesolidni-zamestnavatel.cz | www.myjobsi.online | www.pracovni-poradna.cz
Jobsi.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.