Jak je všeobecně známo, práce je důležitá. Respektive velmi důležité jsou v životě peníze, bez kterých se v dnešním světe jednoduše neobejdete. Jenže kde je sehnat? Ano, v práci. Kamenem úrazu je však to, že v klasickém zaměstnání je mnohdy velmi mizerné finanční ohodnocení a lidé se tak uchylují k práci na černo, nedokáží sehnat práci ve svém oboru nebo tajně jezdí za prací do zahraničí. Odborně se tomu říká nelegální práce. Je trestána a má neblahý vliv na blaho společnosti.
Někdy díky tomu mohou vznikat rozbroje mezi přáteli, v rodině a pokud se na to přijde, člověk o práci přijde a může jej postihnout i soud či peněžní sankce.
Co vše je nelegální zaměstnání
Jde o každou práci, kterou nemáte právně ošetřenou.
Takže každý zaměstnavatel, který chce zaměstnat cizince, tedy člověka žijícího v zemi mimo Evropskou unii, musí mít doložená určitá oprávnění. Jsou jimi:
Zaměstnanec musí podepsat smlouvu nebo dohodu (DPP, DPČ) a nosit u sebe dva dokumenty o povolení. Měl by si však sám dávat pozor, jakou práci bude vykonávat. I když má podepsanou smlouvu, může se dopustit nelegální práce. Smlouva se totiž sepisuje ke vztahu k určitému zaměstnavateli, místu výkonu práce, druhu práce. Pokud se něco změní, musí se vytvořit dodatek či jinak právně podložit, proč došlo k přesunu. Případná kontrola z inspektorátu práce by mohla totiž zahájit řízení a zaměstnanec by se ocitl v dluhové pasti.
Kdy se jedná o nelegální práci
Zaměstnanec může mít ve smlouvě uvedeno a na zaměstnanecké kartě, že je zaměstnán na určitém úseku v závodě určité firmy. Avšak dojde k přesunu a on začne vykonávat zcela odlišný charakter práce. To samé se může stát při přestěhování zaměstnavatele. Takže se změní místo výkonu. Je tedy zapotřebí, aby cizinec na příslušném úřadě získal nové povolení, konkrétně na Ministerstvu vnitra ČR.
Jaké hrozby pramení u práce na černo
Našli jste inzerát, ve kterém vám firma nabízí už naoko příliš vysokou sumu za určitý druh zaměstnání? Dostali jste kontakt na firmu, kde není problém si přivydělat bez toho, abyste museli něco zařizovat na úřadu a podepisovat? Pak zpozorněte, protože se nejspíš nejedná o ne moc kvalitního zaměstnavatele, když podporuje práci na černo. Navíc, pokud nemáte nic podepsáno, nemáte se pak jak bránit v případě, že se k vám nechová férově.
Nakonec je důležité říci, že inspektorát vám může udělit pokutu až do výše 100 000 Kč za výkon nelegálního zaměstnání. A to už je pořádný ranec peněz.
Jobsi.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.
--------------
MyJobsi.cz - největší vyhledávač inzerce práce v České republice.