Vložit inzerát

Brigáda jako práce

 

 

Pro mnoho lidí je brigáda spojována s mladými studenty. Buď ještě studujícími na škole anebo těsně po jejím absolvování. Nenechte se však zmást věkem. I mnohem starší ročníky využívají brigády jako formu obživy. Třeba pokud mají sezónní práci a během zimy si potřebují obstarat peníze na živobytí. Brigáda je také skvělá, pokud chcete překlenout dobu mezi odchodem z původní práce a nástupem do nové. Pro mládež je přínosná v tom, že si poprvé mohou vlastním přičiněním obstarat finance a stát se tak více nezávislým na rodičích. Přináší opravdu mnoho výhod. 

 

Jak vybrat dobrou brigádu

Najít dobrou brigádu není jen tak. Výhodou však je, že nepotřebujete skoro žádné zkušenosti. Spousta zaměstnavatelů prostě počítá s tím, že vás všechno naučí. Až na pár míst se tedy může hlásit o místo každý, kdo má chuť pracovat. Stanovte si však kritéria a své možnosti, než na nějaký inzerát odpovíte.

 

  1. Čas – Kolik času denně či týdně můžete brigádě věnovat. Studujete, takže můžete chodit do práce až odpoledne? Máte jiné povinnosti a zájmy jako je třeba fotbal, který má tréninky čtyřikrát za týden? To vše berte na váhu.
  2. Věk – Na brigádu může začít chodit každý, kdo má ukončenou povinnou školní docházku, dosáhl věku 15 let a má svolení od rodičů. U některých zaměstnavatelů však může být i podmínka plnoletosti, třeba z důvodu směnného provozu nebo náročnosti práce. Pokud už jste dospělí a máte vyšší věk, uvědomte si, zda vám stačí síly na určitý typ práce. Přeci jen někteří v padesáti nedokáží zastat tolik jako dvacetiletý mladík.
  3. Finance – I ty je nutné zvážit. Nevyplatí se vám pracovat, jestliže veškeré peníze dáte za dojíždění na pracoviště. Stanovte si svou cenu. S tím by vám měli poradit rodiče. Co se ještě vyplatí a pod jakou částku za hodinovou mzdu nepůjdete si stanovte, než začnete obcházet firmy s životopisy v ruce.
  4. Představy, záliby – Zde uvažujte rozumně. Při výběru brigády, stejně jako je tomu u práce, je rozhodující fakt, zda vás vůbec bude bavit. Pokud neumíte zatlouct ani hřebík, asi nepůjdete na stavbu. Ježí se vám chlupy na těle při představě, že čistíte zvířatům klec? Pak práce ve zverimexu asi není to pravé ořechové. Naopak, pokud jste šikovní, hbití a milujete lidi, asi se porozhlédněte po brigádě v občerstvení nebo jako obsluha na zahrádce restaurace. Vycházejte tedy ze svých zálib a předpokladů.

 

Kde hledat práce na brigádu

Jste plní odhodlání a už zítra byste nejraději nastoupili na svou novou pracovní pozici? To je chvályhodné, ale prvně si práci musíte zajistit. Kde teda hledat brigádu? Máte hned tři možnosti.

 

  • Zeptejte se lidí kolem sebe. Často první brigády zajišťují rodiče. Ti mají přehled o tom, zda v podniku, kde sami pracují, někoho neshání. Kdo sám podniká, dokáže svému potomkovi práci najít vždycky. Můžete oslovit i tety a strýce anebo rodinné přátele. Třeba budou o něčem vědět.
  • Další možností je osobně obejít vybrané podniky a firmy ve vašem městě. Toužíte dělat pro ČEZ? Navštivte jejich pobočku zákaznické péče. Stejně tak preferují osobní styk všichni provozní hospod a restaurací. Hned na místě si totiž mohou ověřit, zda na to máte nebo ne. 
  • Dnes je na internetu mnoho stránek, kde jsou brigády jako na dlani. Zabere to sice nějaký čas vše projít, ale dají se najít skutečné poklady. 

 

I brigáda potřebuje smlouvu

Každá práce, která převyšuje výdělek 30 000 Kč za rok, musí být ze zákona nějak právně ošetřena. V případě brigády jde o dohody DPP a DPČ. 

 

DPP Dohoda o provedení práce

Dá se uzavřít hned s několika zaměstnavateli najednou. U každého pak můžete odpracovat maximálně 300 hodin za kalendářní rok. Sjednává se na určitou práci či opakující se činnost. Její výhodou je, že když si vyděláte do 10 000 Kč měsíčně, neplatí se z částky zdravotní a sociální. Výpovědní lhůta je pak 15 dnů, pokud není uvedeno jinak.

 

DPČ Dohoda o provedení činnosti

Sepisuje se ve chvíli, pokud je zřejmé, že brigádník odpracuje více než 300 hodin. Časová náročnost je stejná jako v případě polovičního úvazku. Tedy 20 hodin týdně. Pokud si vyděláte více jak 3 000 Kč, je nutné odvést platbu na sociální a zdravotní.

 

Prohlášení poplatníka daně aneb růžový papír

Studenti mají jednu velkou výhodu. Vždy u jednoho zaměstnavatele lze podepsat tzv. růžový papír, který umožňuje slevu na dani. Nebude se vám tolik krátit výplata a pokud neodpracujete celý rok, budete si pak o vrácení daní moci požádat finanční úřad na začátku dalšího roku. 

 

 

Jobsi.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.