Jsou určitá témata, o kterých se lidé neradi baví, ale ví, že tu jsou. Jedním z nich je i šikana na pracovišti. Velice závažná situace, která může mít na postiženého neblahý zdravotní vliv. Nepleťte si šikanu s fyzickým ubližováním, které okusují děti ve škole. Tady se ničí psychika člověka. Existují dva typy mobbing a bossing. Jak taková šikana v zaměstnání vypadá a jaké kroky lze podniknout k jejímu odstranění.
Co to je šikana
Jedná se o chování lidí, většinou skupiny, protože síla davu je strhující, která opakovaně a dlouhodobě napadá vybranou oběť. Slovně ji ponižuje, posmívá se jí za zády i do očí, dělá naschvály a činí věci, které mají za důsledek špatné psychiky oběti, klesajícího výkonu, nechutenství, podání výpovědi a často také myšlenky na sebevraždu.
Obětí se stává společností vyloučená osoba anebo něčím odlišná. Důvodů je celá řada.
Tedy ve chvíli, kdy se se svými názory, přesvědčením či vzhledem odkláníte od zbytku, stáváte se snadným terčem. Někdy jím bývá i velmi výkonný zaměstnanec, který zase poslouchá řeči o tom, že skáče šéfovi na ruku a moc se snaží.
Projevy šikany
Stali jste se terčem posměchu vy sami anebo máte podezření, že je šikanován váš kolega jiné národnosti? Pokud tomu tak je, měli byste to nahlásit příslušným lidem, než bude pozdě. Práce není jen o vydělávání peněz, ale měla by lidi i bavit a měli by se do ní těšit. Jestliže totiž budete chodit do práce s odporem a strachem, jaký bude den, klesne vaše pracovní morálka a začnou se vyskytovat i další problémy.
Nejčastější projevy, které oběť zažívá:
Kdo v zaměstnání šikanuje
Na první pohled byste nepoznali, kdo přesně na pracovišti dělá naschvály. Tito lidé jsou ve své podstatě hodné osoby, ale rádi se přidají ke vtípku. Jenže i vtípek v srdci zabolí a pokud se stává často, jde o šikanu. Nikdo z nás nechce každý den poslouchat, že je třeba tak tmavý, že jej v noci nikdo nevidí anebo být svědkem toho, jak vám kdosi slovně shazuje vaše náboženské přesvědčení. Jsme ve svobodné zemi, měli bychom mít právo svůj život řídit podle svého přesvědčení.
Mobbing a bossing
Jak již bylo řečeno, šikana se dá rozdělit na dva termíny. Rozlišuje se podle toho, kdo ji vykonává.
Jak tento problém řešit
Máte podezření, že je na vašem pracovišti šikana či jste se sami stali jejím terčem? Oznamte to svému nadřízenému. Pokud to nebude nijak řešit anebo sám je daným agresorem, pak postupujte výše, a to k zaměstnavateli. Jestliže ani to nepomůže, ještě je zde inspektorát práce. Ty nejtěžší případy končí u soudu.
Recenze firem a hodnocení zaměstnavatelů najdete na portálu Aplikant.cz.
Jobsi.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.